Independent Living Directory




DCF Office of Child Welfare Staff

Brandie McCabe
Independent Living Specialist
1317 Winewood Boulevard, Building 1
Tallahassee, FL 32399-0700
Office: (850) 717-4218
Brandie.McCabe@myflfamilies.com

Courtney Smith, MSW
Permanency and Well Being Manager
1317 Winewood Boulevard, Building 1
Tallahassee, FL 32399-0700
Office: (850) 717-4660
Fax: (850) 488-0751
Courtney.smith@myflfamilies.com


Northwest Region

 
CBC Point of Contact

Other Key Independent Living Contacts

Circuit 1
Families First Network

Escambia, Santa Rosa, Okaloosa and Walton Counties

Melody Kohr
Young Adult Services Team Manager
1924 N. Palafox Street
Pensacola, Florida 32501
Phone: (850) 776-2718
Fax: (850) 595-1348
Cell: (850) 595-1348
Melody.kohr@bhcpns.org

Jil Gentry
Young Adult Service Coordinator
1924 N. Palafox Street
Pensacola, Florida 32501
Cell: (850) 291-9561
Office: (850) 469-3666
Fax: (850) 595-1348
Jil.gentry@bhcpns.org

Caprice Blizzard
Young Adult Service Coordinator
1924 N. Palafox Street
Pensacola, Florida 32501
Phone: (850) 418-3967
Fax: (850) 595-1348
Caprice.blizzard@bhcpns.org

Michael Simmons
Young Adult Service Coordinator
1924 N. Palafox Street
Pensacola, Florida 32501
Phone: (850) 324-6344
Fax: (850) 595-1348
Michael.simmons@bhcpns.org

Erin Gough
Young Adult Service Coordinator
1924 N. Palafox Street
Pensacola, Florida 32501
Phone: (850) 324-6344
Fax: (850) 595-1348
Erin.Gough@bhcpns.org

Rebecca Williams
Young Adult Service Coordinator
1924 N. Palafox Street
Pensacola, Florida 32501
Phone: (850) 598-4441
Fax: (850) 595-1348
Rebecca.williams@bhcpns.org

Circuit 2 & 14
Big Bend Community Based Care

Circuit 2
Franklin, Gaden, Jefferson, Leon, Liberty & Wakulla Counties

Circuit 14
Bay, Calhoun, Gulf, Holmes, Jackson & Washington Counties

Amy Hand (Circuit 2)
Well-Being Specialist
Big Bend Community Based Care
1000 W. Tharpe St., Ste 15
Tallahassee, FL 32303
Phone: (850) 488-0506 Ext. 2240
Amy.hand@bigbendcbc.org

 

Andrea Ziglar (Circuit 14)
Well Being Specilaist
Big Bend Community Based Care
910 Harrison Ave.
Panama City, FL 32401
Phone: (850) 747-5755
Andrea.ziglar@bigbendcbc.org

Circuit 2

Nick Raines
Dependency Specialist Supervisor
CHS East
Phone:(850) 488-0506
nicholas.raines@chsfl.org
Counties Served: Leon and Jefferson

Mearl Schwartz
Dependency Case Manager
CHS East
Phone:(850) 488-0506
mearl.schwartz@chsfl.org
Counties Served: Leon and Jefferson

Samantha Heskey
Dependency Case Manager
CHS East
Phone:(850) 488-0506
Samantha.heskey@chsfl.org
Counties Served: Leon & Jefferson

Rayne Tillman
Dependency Case Manager
Disc Village covering Wakulla, Franklin, Gadsden and Liberty Counties
Phone: (850) 570-0477
rtillman@discvillage.com


Beverly Johnson
Dependency Specialist Supervisor
Disc Village
Phone:(850) 570-0477
bjohnson@discvillage.com
Counties Served: Wakulla and Gadsden

Danielle Coutain
Lead Dependency Case Manager
Disc Village
Phone:(850) 926-0024
dcoutain@discvillage.com
Counties Served: Wakulla and Franklin

Oliver Green
Lead Dependency Case Manager
Disc Village
Phone:(850)627-1243
ogreen@discvillage.com
Counties Served: Gadsden and Liberty

 

Circuit 14

Leketha Harrison
Case Management Supervisor
Anchorage Children's Home
Phone: (850) 415-5146
lharrison@achkids.org
Counties Served: Jackson, Calhoun, Holmes and Washington

Monica Blazuk
Independent Living Specialist/Case Manager
Anchorage Children's Home
Phone: (850) 326-6631
monica.blazuk@achkids.org
Counties Served: Jackson, Calhoun, Holmes and Washington



Northeast Region

 

CBC Point of Contact

Other Key Independent Living Contacts

Circuit 3 & 8
Partnership for Strong Families

Alachua, Baker,Bradford, Columbia, Dixie, Gilchrist, Hamilton, Lafayette, Levy,  Suwannee, Taylor & Union Counties

 

 

Keona O'Neal-Givens
Quality Operations Manager/
Independent Living Specialist
Partnership for Strong Families
501 SE Demorest St.
Live Oak, Florida 32060
Phone: (386) 364-7774 ext 2211
Cell: (386) 853-5713
keona.oneal@pfsf.org

James Weaver
Director of Quality Operations
Partnership for Strong Families
1211 SW Bascom Norris Drive
Lake City, FL 32025
Phone: (386) 243-8800 ext 2455
Cell: (850) 508-4579
James.weaver@pfsf.org

Kim Loughe
Director of Program Quality and Contract Management
Partnership for Strong Families
5950 NW 1st Place, Suite A, Gainesville, Florida 32607
Phone: (352) 244-1515
Fax: (352) 244-1528
kim.loughe@pfsf.org

Rhonda Lockwood
Independent Living Program Coordinator
5950 NW 1st Place Suite A
Gainesville, FL 32601 
Phone: (386) 487-0190
Cell: (352) 318-9433
Rhonda_lockwood@cdsfl.org

Tracey Ousley
Regional Coordinator
5950 NW 1st Place Suite A
Gainesville, FL 32601 
Phone: (352) 244-0628 x3827
Cell: (352) 318-9404
Tracey_Ousley@cdsfl.org


Circuit 4
Family Support Services of North Florida

Duval & Nassau Counties

Michelle Weisheit
Director of Adoptions and Independent Living Services
1300 Riverplace Boulevard, Suite 700
Jacksonville, FL 32207
Phone: (904) 672-4554
Fax: (904) 265-6910
Michelle.weisheit@fssnf.org

Brandy Leo
Independent Living Supervisor
1300 Riverplace Boulevard, Suite 700
Jacksonville, Florida 32207
Phone: (904) 418-5829
Fax: (904) 265-6903
Cell: (904) 521-6033
Brandy.leo@fssnf.org

James Minter
Independent Living Resources Supervisor
1300 Riverplace Boulevard, Suite 700
Jacksonville, Florida 32207
Phone: (904) 418-5831
Fax: (904) 421-5802
Cell: (904) 894-5616
James.minter@fssnf.org

Sarah Neal
EFC Housing and Placement Specialist
1300 Riverplace Boulevard, Suite 700
Jacksonville, Florida 32207
Phone: (904) 418-5854
Fax: (904) 421-5802
Cell: (904) 200-7757
Sarah.Oneal@fssnf.org

Circuit 4
Kids First of Florida

Clay County

Eric Wetzel
Independent Living Coordinator
1726 Kingsley Ave. Suite 2
Orange Park, Florida 32073
Phone: (904) 278-5644 x2047
Ewetzel@cbkn.org

 

Nora Milne (OFE)
1726 Kingsley Ave. Suite 2
Orange Park, Florida 323073
Phone: (904) 278-5644 x2007
Nmilne@cbkn.org

Circuit 7
The Family Integrity Program

St. Johns County

 

Ron Capeci
Independent Living Coordinator
Family Integrity Program
200 San Sebastian View, Suite 2300
St. Augustine, Florida 32084
Phone: (904) 209-6128
rcapeci@sjcfl.us

Michael Forster
Program Manager
Family Integrity Program
St Johns County Health & Human Services
200 San Sebastian View , Suite 2300
St. Augustine, Florida 32084
mforster@sjcfl.us


Circuit 7
Community Partnership for Children

Flagler, Volusia & Putnam Counties

Karin Flositz
Chief Operating Officer
Community Partnership for Children
Volusia, Flagler, Putnam Counties
160 N. Beach Street
Daytona Beach, Florida 32114
Phone: (386) 254-3796
Fax: (386) 254-3903
Karin.flositz@cbcvf.org

Susan Haley
Program Director
Children's Home Society of Florida
2400 S Ridgewood Avenue Ste 32
South Daytona, Florida 32119
Phone: (386) 304-7605
Susan.Haley@chsfl.org

Maia Bass
Independent Living Program Supervisor
Children's Home Society of Florida
2400 S Ridgewood Avenue Ste 32
South Daytona, Florida 32119
Phone: (386) 304-7605 ext. 224
Cell: (386) 451-7093
Maia.Bass@chsfl.org


SunCoast Region

 

CBC Point of Contact

Other Key Independent Living Contacts

Circuit 6 & 13
Eckerd Kids

Circuit 6
Pasco & Pinellas Counties

Circuit 13
Hillsborough County

 

 

 

Timothy Calhoun Jr. (Circuit 6)
Independent Living Specialist
Eckerd Kids
8550 Ulmerton Rd., Ste 103
Largo, FL 33771
Office: (727) 456-0600 ext. 2188
Cell: (727) 743-2636
Fax: (727) 456-0640
TCalhoun@eckerd.org

Daniel Cook (Circuit 13)
Independent Living Specialist
Eckerd Kids
9393 N. Florida Ave, Ste. 1100
Tampa, Florida 33612
Office: (813) 471-0747 ext.1298
Cell: (813) 344-6195
DCook@eckerd.org

Alejita Rodriguez ( Circuit 6 & 13)
Director of Independent Living Services
Serving Hillsborough, Pasco and Pinellas Counties
Camelot Community Care
In partnership with Eckerd Kids
312 E. 7th Ave.
Tampa, FL 33602
Phone: (813) 314-2070
AMRodriguez@camelotcommunitycare.org

Circuit 6

Sonya Graham
Director of Programs
Eckerd Kids
8550 Ulmerton Rd., Ste 103
Largo, FL 33711
Phone: (727 ) 456-0600
sgraham@eckerd.org

 

Circuit 13

Lesa Sims
Director of Programs
Eckerd Kids
9393 N. Florida Ave., Ste. 1100
Tampa, FL 33612
Phone: (813) 471-0747
lsims3@eckerd.org

 

Circuit 12
Sarasota YMCA

Sarasota, Manatee and DeSoto Counties

David Luebcke
Director of Programs
5729 Manatee Avenue
Bradenton, Florida 34209
Phone: (941) 721-7670 x 203
Fax: (941) 243-3902
dluebcke@thesarasotay.org

Amy Chamberlain
Program Specialist
Safe Children Coalition
1500 Independence Blvd., Ste. 210
Sarasota, Florida 34234
Phone: (941) 371-4799 x136
Fax: (941) 371-5439
achamberlain@thesarasotatay.org

Layla McCarty
Independent Living Coordinator
5729 Manatee Avenue
Bradenton, Florida 34209
Phone: (941) 721-7670 x206
Fax: (941) 243-3902
lmccarty@thesarasotay.org

Circuit 20
Children’s Network of Southwest Florida

Charlotte, Collier, Glades, Hendry & Lee Counties


 

Michelle Farquharson
Quality Management Director
Children’s Network of Southwest Florida
2232 Altamont Ave
Fort Myers, FL 33901

Phone: (239) 425-6321
MFarquharson@cnswfl.org

Melissa Bonner
Quality Management Supervisor
Children’s Network of Southwest Florida
2232 Altamont Ave
Fort Myers, Fl 33901
Phone: (239) 425-6314
mbonner@cnswfl.org

Kristin Rhoad
Independent Living Specialist
Children’s Network of Southwest Florida
(young adults ages 18-22)
2232 Altamont Avenue
Fort Myers, Florida 33901
Phone: (239) 425-6349
krhoad@cnswfl.org


Central Region

 

 

CBC Point of Contact

Other Key Independent Living Contacts

Circuit 18
Brevard Family Partnership

Brevard County

Stephanie Johnson
Intake and Placement Supervisor
Brevard Family Partnership
2301 W. Eau Gallie Blvd. Suite 104
Melbourne, FL 32935
Phone: (321) 752-3226
Stephanie.Johnson@brevardfp.org

Ada J. Dieguez, MSW (POC Back-up)
Intake Specialist
Brevard Family Partnership
2301 W. Eau Gallie Blvd. Suite 104
Melbourne, FL 32935
Phone: (321) 752-3226 or (321) 752-4650 ext. 3025
Fax: (321) 752-3165
Cell: (321) 960-9031
ada.dieguez@brevardfp.org

Tammy Bousquet
Program Coordinator
1407 Dixon Blvd
Cocoa, Florida  32922
Phone: (321) 452-0800 x 165
Fax: (321) 394-0385
tammybousquet@crosswindsyouthservices.org


Stevette Dukes
IL Specialist
1407 Dixon Blvd
Cocoa, Florida 32922
Phone: (321) 452-0800 x 164
Stevettedukes@crosswindsyouthservices.org

 

 

Circuit 9 & 18
CBC of Central Florida


Orange, Osceola & Seminole Counties

Keri Flynn
Youth Services Director
Tri-County
Phone: (321) 441-2356
keri.flynn@cbccfl.org

Susan Lowe, MPA (POC Back-up)
Network Support Director
CBC of Central Florida
Phone: (321) 441-2060
Cell: (407) 575-9651
Susan.lowe@cbccfl.org

Jennifer Works
Orange County IL Manager
Phone: (321) 441-1567
Jennifer.works@cbccfl.org

April Campbell
Orange County IL Manager
Phone: (321) 441-8143
April.campbell@cbccfl.org

Cal Walton
Osceola county IL Manager
Phone: (321) 442-8487
Cal.Walton@cbccfl.org

Jen Mauco
Seminole County IL Manager
Phone: (407) 268-9265
Jennifer.mauco@cbccfl.org

Dr. Cookie Shultz, Ph.D
Education Manager
Office Phone: (321 ) 441-2336
Cell Phone: (216) 904-0617
Cookie.schultz@cbccfl.org

Meinrad John
Housing Specialist
Phone: (321) 441-2060
meinrad.john@cbccfl.org


Allan Chernoff
City of Life
Employment Specialist
Phone: (407) 701-2226
alchernoff39@gmail.com

Circuit 5
Kids Central Inc.

Citrus, Hernando, Lake, Marion
& Sumter Counties

Lindsey Tew
Independent Living Supervisor
2117 SE HWY 484
Ocala, Florida 34473
Phone: (352) 387-3511
Lindsey.tew@kidscentralinc.org

Shalonda McHenry-Sims
Chief of Operations
2117 SW Highway 484
Ocala, Florida 34473
Phone: (352) 387-3475
Fax: (352) 291-8658
Shalonda.mchenrysims@kidscentralinc.org

Kevin Maloney
Director of Operations
2117 SE HWY 484
Ocala, Florida 34473
Phone: (352) 387-3409
kevin.maloney@kidscentralinc.org


Courtney Collins
Independent Living Administrative Assistant
2117 SE HWY 484
Ocala, Florida 34473
Phone: (352) 387-3531
courtney.collins@kidscentralinc.org

Circuit 10
Heartland for Children

Hardee, Highlands & Polk Counties

 

Daniel Williams
IL Project Coordinator (HFC)
1239 E. Main St.
Bartow, FL 33831
Phone: (863)519-8900 x 238
Dwilli10@heartlandforchildren.org

Kenneth Glover
Director of Operations
1239 E. Main St.
Bartow, FL 33831
Phone: (863) 519-8900 x 220
Kglover@heartlandforchildren.org

Shelia Bell
IL Housing Specialist (HFC)
1239 E. Main St.
Bartow, FL 33831
Phone: (863) 519-8900 x 282
Sbell2@heartlandforchildren.org

Sandi Denmark
IL Team Leader (GCCC)
3939 US Hwy 98 S., Ste. 104
Lakeland, FL 33812
Phone: (863) 614-9156
SDenmark@gcjfcs.org

Nicole Beltz
IL Team Leader (CHS)
1010 East Rose St.
Lakeland, FL 33891
Phone: (863) 413-3126
Nicole.beltz@chsfl.org

Rebecca Kampman
IL Team Leader (OHU)
7195 South George Blvd.
Sebring, FL 33875
Phone: (863) 385-1009
rkampman@onehopeunited.org

Aneka King
IL Team Leader (DEV)
1850 Olympian Way
Winter Haven, FL 33881
Phone: (863) 595-0167
Aking4@devereux.org


Southeast Region

 
CBC Point of Contact
Other Key Independent Living Contacts

Circuit 19
Derereux CBC of Okeechobee and the Treasure Coast

Indian River, Martin, Okeechobee 
&  St. Lucie Counties

Christopher Martinez
Road to Success Supervisor
1459 20th St.
Vero Beach, Fl 32960
Cell: (772) 528-5178
Office: (772) 873-7800 ext. 8603
Christopher.martinez@devereuxcbc.org

Josie Kirchner (Back-up)
Clinical Services Director
10570 S. Federal Highway
Port St. Lucie, Florida
Office: (772)249-3187
Cell: (772) 201-3928
josephine.kirchner@devereuxcbc.org

Margie Dotson
Road to Success Specialist (Fort Pierce)
Cell: (772) 519-1915
margie.dotson@devereuxcbc.org

Rebecca Morgan
Road to Success Specialist (Martin, Indian River, Okeechobee)
Cell: (772) 985-9963
rebecca.morgan@devereuxcbc.org

Derrick Fennell
Road to Success Specialist
Phone: (772) 249-3184
Cell: (772) 528-4370
derrick.fennell@devereuxcbc.org

Yulanda Baldwin
Road to Success Specialist
Phone: (772) 249-3186
Cell: (772) 708-0682
yulanda.baldwin@devereuxcbc.org

Circuit 15 & 17
Child Net, Inc.

Palm Beach & Broward Counties

Ted Ponto (Circuit 15)
Director of Adoptions and Youth Srvs
Childnet, Inc.
4100 Okeechobee Blvd. 2nd Floor
West Palm Beach, Florida 33409
Phone: (561) 352-2368
Cell: (954) 336-7819
tponto@childnet.us


Yasmin Mendoza (Circuit 17)
Director of Youth Services
1100 W. McNab Rd
Fort Lauderdale, Florida 33309
Phone:(954) 414-6000 ext. 2026
Cell: (954) 540-5400
ymendoza@childnet.us

 

Circuit 15

Theresa Kennedy
Assistant Vice President (Youth Services)
Childnet,Inc
1100 W. McNab Rd
Fort Lauderdale, Florida 33309
Phone: (954) 414-6000
Cell: (954)234-4571
tkennedy@childnet.us


Heidi Griffis
IL Supervisor
Childnet, Inc.
4100 Okeechobee Blvd. 2nd Floor
West Palm Beach, Florida 33409
Phone: (561) 352-2530
Cell: 561-945-6634
hgriffis@childnet.us

Samantha Ramsaran
IL Program Specialist
Childnet, Inc.
4100 Okeechobee Blvd. 2nd Floor
West Palm Beach, Florida 33409
Phone: (561) 945-6629
Sramsaran@ChildNet.us

Jeff DeMario
Executive Director
Vita Nova, Inc.
3111 South Dixie Highway, Suite 243
West Palm Beach, Florida 33405
Phone: (561) 689-0035
Jdemario@vitanovainc.org

Sabrina Ward
Director of Independent Living (PESS/RTI/Aftercare)
Vita Nova, Inc.
3111 South Dixie Highway, Suite 243
West Palm Beach, Florida 33405
Phone: (561) 689-0035
sward@vitanovainc.org

Julie Demar
Executive Director
CHS Palm Beach
4100 Okeechobee Blvd.
West Palm Beach, Florida 33409
Phone: (561) 352-2514
Cell: (561) 809-1477
julie.demar@chsfl.org

Jane Richardson
IL Supervisor (EFC)
CHS Palm Beach
4100 Okeechobee Blvd.
West Palm Beach, Florida 33409
Phone: (561) 352-2514
Cell: (561) 843-9887
JRichardson@ChildNet.us

 

Circuit 17

Theresa Kennedy
Assistant Vice President (Youth Services)
Childnet,Inc.
1100 W. McNab Rd
Fort Lauderdale, Florida 33309
Phone: (954) 414-6000
Cell: (954) 234-4571
tkennedy@childnet.us


Dedrick Reaves
IL Supervisor (EFC Unit)
1100 W. McNab Rd
Fort Lauderdale, Florida 33309
Phone:(954) 414-2005
Cell: (954) 465-9985
dreaves@childnet.us

Kaydion Grizzle
IL Aftercare Supervisor (PESS/RTI/Aftercare)
1100 W. McNab Rd
Fort Lauderdale, Florida 33309
Phone: (954) 414-6000
Cell: (954) 336-2106
kgrizzle@childnet.us

 

 


Southern Region

Circuit 11 & 16
Our Kids

Dade & Monroe County

 

Marcel C. Rivas (Circuit 11 & 16)
Director of Program Operations
Our Kids of Miami Dade and Monroe, inc.
401 NW 2nd Avenue South Tower Suite# 212
Miami, FL 33128
Office: (305) 455-6000
Direct Line: (305) 455-6297
rivasm@ourkids.us

Circuit 11

Kadiya Lewis
Independent Living Program Supervisor
401 NW 2nd Avenue South Tower, 10th Floor
Miami, Florida 33128
Phone: (305) 455-1043
Lewisk@ourkids.us

Tricia Benyard
Independent Living Program Supervisor
401 NW 2nd Avenue South Tower, 10th Floor
Miami, Florida 33128
Phone: (305) 455-2871
Cell: (305) 297-1331
Fax: (305) 455-6239
benyardt@ourkids.us

Luis A. Stefanoni
Eligibility Specialist
401 NW 2nd Avenue South Tower, 10th Floor
Miami, Florida 33128
Phone: (305) 455-6300
Stefanonil@ourkids.us

David K. Welch
The Center for Family and Child Enrichment
17801 NW 2nd Ave, Suite 204
Miami Gardens, Florida, 33169
Office: (305) 249-3294
Fax: (305) 493-3132
dwelch@cfceinc.org

Isabel Betancur-Puello
QA/QI FCM Training and Logistical Manager
Family Resource Center of South Florida, Inc.
Office: (305) 789-4486
Cell: (305) 323-9867
ibetancur@frcflorida.org

Jorge Trejos
Children's  Home Society of Florida
10720 Caribbean Blvd Ste. 300
Cutler Bay, FL 33189
Office: (305) 969 - 4315 Ext. 208
Cell: (305) 342- 6952
Fax: (305) 969-4394
jorge.trejos@chsfl.org

 

Circuit 16

Dee Mogavero
Senior Full Case Manager / Independent Living Coordinator
Wesley House Family Services
1304 Truman Avenue
Key West, FL 33040
Office: (305) 809-5000 x368
Cell: (786) 564-6330
Fax: (305) 809-5010
dee.mogavero@wesleyhouse.org

List Updated: 4/3/17